Synonyma: кишмиш Сказка
Barva: modrá
Původ: Odrůda byla vyšlechtěna V. M. Kaluginem křížením odrůd Talisman a bezsemennou americkou odrůdou Autumn Royal.
Charakteristika odrůdy: Růst: silný, v druhém roce po výsadbě v suchých podmínkách roku 2018 narostly letorosty do délky nejméně 3 m a přinesla i první hrozny. Jiné odrůdy ve stejných podmínkách na tom byly hůře.
Doba dozrávání: je popisována jako raná odrůda s délkou dozrávání od vyrašení pupenů 125-130 dnů, což spíše odpovídá charakteristice pro odrudy středně rané
Bobule a hrozen: Hrozny velké, konické nebo cylidricko konické, hmotnost hroznů 500 g. Bobule velké, 6-10 g, vejčitého tvaru, černé barvy. Odrůda je bezsemenná s vysokým stupněm bezsemennosti I až II.
Odolnost k mrazu: měla by vydržet do -25°C
Odolnost k chorobám: autor udává vyskou odolnost k houbovým chorobám, podle prvních sledování nebude Skazka příliš náchylná na plíseň révovou, což by bylo slibné. Další je třeba upřesnit v příštích letech.
Poznámky: 2018 - tato nová bezsemenná odrůda mě překvapila vysokým stupněm bezsemennosti, rudimenty v jejích bobulích prakticky nešly najít. Na začátku září již byla zralá, což by mohlo naznačovat, ža by mohla dozrát i v méně příznivých letech v okrajových oblastech pěstování révy. Chuť byla harmonická
V roce 2019 obstála Skazka výborně. Silný růst, více hroznů (na tříletý keř slušná úroda), i když zatím nejvýše asi půlkilových.
Bubule bez semen, i když rudimenty v některých bobulích vidět byly, při jídle byly neznatelné.
Hmotnost největších bobulí byla přes 8 g, což je na bezsemennou odrůdu více než slušné.
Chuť je harmonická, příjemná.
Kromě mimořádné velikosti bobulí na bezsemennou odrůdu vyniká Skazka trvanlivostí, jak na keři, tak uskladněná. V roce 2019 dozrála v druhé polovině září, sklízel jsem ji kolem 20. října, to byla v super kondici. Do konce listopadu pak ležela v přepravce na půdě, kde bylo kolem 15 stupňů, koncem října při teplotních rekordech jistě více. Koncem listopadu jsem Skazku přesunul do ledničky, kde vydržela do Vánoc. Poslední hrozen byl zkonzumován 11.1. 2020. Jednotlivé bobule byly stále ve slušném stavu, ale již moc nedržely na střapci.
V roce 2019 byla tedy uskladněná Skazka ve výborném stavu tak do poloviny Prosince, potom se kvalita začala pomalu zhoršovat. Koncem Listopadu byl u mne na návštěvě Milaník. Kdybych zbylé hrozny nezachránil, snědl vše, tak moc mu chutnala. Je to ovšem výsledek jednoho roku, je třeba vyzkoušet, jak bude reagovat na odlišné podmínky let jiných.
mate este niekto dalsi skusenosti s terminom dozrievania Skazky? info z ukrajiny sa rozni, niekde uvadzaju koniec augusta, inde koniec septembra/zaciatok oktobra. u mna mlady koren este nerodi...
dnesne foto Skazky - dvojrocny krik (odrezok jar 2019) - rast bujny (vyhony maju ca. 4 m - uz som ich zakratil), bez chorob, na jar bola chloroza na listoch. ma 2 signalne strapce, kt. maju k zrelosti min. este mesiac.
V pátek jsem ochutnal u Bred_ika. Chuť velmi dobrá, bezsemennost na velmi dobré úrovni, ale musely se vybírat z hroznu zralé bobule. Některé byly už plně k jídlu, ale některé ještě zelené. Těším se na první úrodu u sebe, ale nejdřív př. rok.
Skazka ma uz chutne bobule u Bredika? To som necakal tak skoro.
Mne Skazka rastie zo vsetkych tohtorocnych novych odrod najsilnejsie. Nechal som 2 vyhony, odstrihol som na cca 2,2m a zalistky rastu rychlo.
Do Skazky vkladam velke nadeje - kvalitna neskora odroda na dlhe skladovanie. (Moldova ma nepresvedcila) Taka mi velmi chyba. Ohlasy su velmi lakave.
Některé bobule ano, ale jiné střapce byly ještě skoro zelené. Chuťově mi vyhovovala a zaujaly mě velké bezsemenné bobule a slupka, která při jídle nevadila.
Skazka, kterou u mne chutnal Dzordzik byla loni naočkována do starého kmene odrůdy Perleta, který roste u zdi. Od jara podobně jako to u Perlety se na rostoucích koncích letorostů vyskytovala chloróza, ale jinak byl růst letorostů velmi silný. Je zajímavé, že některé hrozny jsou skoro zralé, zatímco jiné sotva začínají zaměkat. A není to tím, že by zralejší hrozen byl víc na slunci.
dnesne meranie najtmavsich bobuli Skazky ukazalo 14 Brix. dozrievanie bobuli je nerovnomerne, najhorsie sa vyfarbuju tie male zle opelene - tie su este uplne zelene... zdravotny stav zatial ok, az na par bobuli vyzratych mravcami a octomilkami (ale iba na jednom strapci z dvoch)
Skazka, kterou u mne chutnal Dzordzik byla loni naočkována do starého kmene odrůdy Perleta, který roste u zdi. Od jara podobně jako to u Perlety se na rostoucích koncích letorostů vyskytovala chloróza, ale jinak byl růst letorostů velmi silný. Je zajímavé, že některé hrozny jsou skoro zralé, zatímco jiné sotva začínají zaměkat. A není to tím, že by zralejší hrozen byl víc na slunci.
Je to tedy odrůdová vlastnost Ivo? Pozorují to i ostatní? Já, pokud vše půjde dobře, bych snad měl mít př. rok první úrodu, tak uvidím jestli se to projeví i u mě. Pěstuji ji na volném prostranství a bude osluněná po celý den.
vcera u nas vytrvalym zahradnym dazdom naprsalo asi 10 mm a dnes som na Skazke nasiel zopar prasknutych bobul. zajtra v noci ma znovu poriadne prsat tak uvidime... do zrelosti jej este minimalne tyzden chyba...
na Skazke mi popraskalo po vytrvalych dazdoch (za posledny tyzden asi 70 mm) ca. 90% bobul. vacsinou zacne poskodenie, pri par bobulach iba male trhliny. nastastie priebezne dozrievali, tak sa dali postupne jest :) slabo opelene bobule zhraskovatele bobule su este stale zelene. uvidime buduci rok, ked bude starsi ker a lepsie podmienky pre opeleie a dozrievanie. inak vizualne aj chutovo ok. vyhony su vyzrete ca. na 4 m - co je velmi slusne. odolnost k chorobam velmi dobra. ako skazka obstala u vas ostatnych?
U mě Skazka v prvním roce, pokud jde o odolnost, moc nezazářila. Čekal jsem to lepší. Pokud jde o Peronosporu, tak celkem ok, sem tam napadení na ní bylo, ale nic dramatického. S padlím je to ale už horší. Když dobře, tak lepší průměr mezi mými odrůdami. Jaké odrůdy u mě byly nejméně napadeny jsem psal dneska v jiném vlákně.
Prakticky všechny hrozny Skazky dozrály. Roste na zdi, takže odolnost k plísni nelze objektivně hodnotit. Chuť je harmonická, bobule jsou bez rudimentů nebo jen s miniaturami rudimentů. Protože je naočkovaná na Perletě tak na jaře trpěla u ,mladých listů chlorózou. Ale na růstu ani na ničem jiném se to neprojevilo. Každopádně velmi zajímavá bezsemenná odrůda s bobulemi většími než u semenných odrůd (Prezent, Nero).
Co se týká odolnosti k padlí, troufám si tvrdit, že "odolnost" k padlí záleží na celé řadě dalších vlivů. Určitě není Skazka citlivější k padlí než jiné odrůdy. U mě na zdi na ní padlí dlouho nebylo, takže bych ji mohl hodnotit jako odolnou. Ale to není pravda, ze současných stolních odrůd neznám jedinou odolnou odrůdu.
Co se týká odolnosti k padlí, ............ ze současných stolních odrůd neznám jedinou odolnou odrůdu.
To je pre začiatočníkov ako som ja nie moc optimistická správa. Rozumiem, že v takom roku ako bol tento v niektorých oblastiach, tak bez nejakej chémie tlaku chorôb dlho neodolá asi žiadna stolová odroda.
Ak je to možné zhrnúť a podeliť sa o informácie, zaujímali by ma v sumári Vaše tohtoročne skúsenosti s odolnosťou stolových odrôd, ktoré odrody to predsa len o niečo lepšie zvládali tento rok (napr. ako to zvládol taký Somerset Seedless).
Ano, rozumíš tomu dobře. Před pár dny jsem v tématu Kroměřížsko sepsal svoje zkušenosti z letošního roku. Ze stolních byla letos u mě nejodolnější chorobám odrůda Adler, ale v jiném roce to může dopadnou jinak. Je to odvislé jednak od tlaku chorob ale druhak, a to bych podrthl, od polohy. Mám nasazené dole blízko domu odrůdu Galahad a Talisman, kromě jiných, a tytéž, opět kromě jiných, mám vysazené i nahoře na zahradě, kde výrazně víc fouká ale také je tam větší tlak chorob, protože 50m od vinhrádku mám větší vinohrad, kde je to tam z větší části samá vinifera (vinohrad je chorobami totálně poničen, i přes postřiky) a proto tam je také o to větší tlak chorob. Nahoře a dole se obě odrůdy chovají o dost jinak. Dole Talisman má sem tam flíček od Peronospory a sem tam náznak padlí, ale je téměř čistý, nahoře je dost zdecimovaný padlím. Takže ono hodnotit odolnost odrůdy je z jednoho stanoviště nemožné a i u dvou stanovišť je to potřeba minimálně průměrovat a ideálně je to potřeba sledovat v průběhu více let. Odrůda, která na jednom místě bude ok, tak na druhém místě bez postřiků může selhat. Jako zatím neodolnější v tomto propršeném roce a velkém tlaku chorob se u mě zatím jeví Adler, Aladdin a Galahad v horním vinohrádku (v tomto pořadí) a Galahad a Talisman ve spodním. Jinak padlím je teď napadena téměř každá odrůda, kterou pěstuji, ale rozdíl je v tom, jak se odrůda s napadením popasuje (jestli to jsou jenom nekrózy nebo se padlí na listech nebo i réví rozvíjí a šíří a také v jak velkém měřítku je napadena). Jak bude chvilka, postnu sem snímky listů focených v jednom dni, aby ses mohl podívat jak různé odrůdy letošní rok přežily a názor si uděláš sám.
Napadení padlím skutečně neodolá zatím skoro žádná stolní odrůda s výjimkou snad Kišmiše vatkana, ale ten má zase jiné nedostatky.
Navíc není jen padlí a plíseň révová. Jsou další houbové choroby, jako je například antraknoza nebo černá hniloba, které při úplné vyloučení chemie mohou révu napadnout.
Konkrétně Skazka není moc odolná k antraknoze, letos byla touto chorobou na jednom stanovišti silně napadena.
Proto se přikláním k názoru, že prozatím je lepší provést cca dvě ošetření chemií, která kromě padlí potlačí i další houbové choroby, než přijít o veškerou úrodu. Po několikáté zopakuji, že proti plísni neošetřuji deset let, protože mezi stolními odrůdami se dají vybrat odrůdy, které v normálním roce s plísni nemívají problémy a neměly je ani letos, kdy mám asi největší úrodu stolních odrůd za leta, co se pěstovaní věnuji.
Co se týká moštových odrůd, situace je u nich prakticky stejná jako u stolních, ale jsou už první "vlaštovky" odolné k padlí, jako Artaban a Floreal. Floreal má navíc i dobrou odolnost k plísni révové a jak to vypadá, odolnost k padlí je zatím stoprocentní.
na tomto videu z ukrajiny https://www.youtube.com/watch?v=asKaBtMEQdA je od ca. 3:00 vidiet ako vazia a rozrezavaju bezsemenne bobule Skazky 20g+ ktore ale maju nestandardny gulaty tvar a bobulku v bobulke... cim je to sposobene? nestabilnost hybridu, specificke podmienky opelenia? alebo nieco ine?
Z toho videa a jeho autora mám zmiešané pocity. Ak som to správne pochopil na videu vraj ukazuje signálnu úrodu na jar minulý rok zasadenej sadenici. Veľkosť tej rastliny mi nepripadá na dvojročnú rastlinu a spochybňujú to aj viaceré komentáre. No a pri vážení bobúľ mi to pripadá ako keby už neukazoval bobule Skazky (prevažne oválny tvar) ale veľkosťou a tvarom mi to pripomína skôr inú odrodu (napr. Radža) po aplikácii gibberelinu. (autor videa sa však na otázku či použil gk - gibberelin tvári, že nevie čo to je za látku). Obávam sa, či nejde o ukrajinského "rozprávkara" (veď aj pre svoj príbeh použil odrodu Skazka), ktorý si videom len tvorí promo na predaj odrezkov. Možno sa však mýlim.
pravda je, ze o gibbereline sa odmieta bavit a aj forma/tvar bobule je iny ako je na videach od spaka, kalugina, alebo ako sa urodilo Ivovi Kotrlemu, prip. mne...
u mna boli bobule podlhovaste, ale niektore mali rovnaku pozdlznu ryhu ako ukazuju oni - samozrejme boli mensie a bez vnorenych bobuliek (do 12 g - ale otrhal som ich svetlofialove - neboli este uplne zrele - lebo zacali praskat)
zaujal ma jeden komentar pod tym videom:
Сказка дествительно супер!!!У меня плодоносит 3 года грозди по 1 кг ягода 18 гр.Тянет большую нагрузку!!!
- ze ma skazku 3. rok a ma strapce do 1 kg a bobule do 18 gr. a je schopna utiahnut vysoku urodu.
strapce su to o nieco vacsie ako u mna (to co ukazuje ma tak 600-700 g), tvarom bobule zodpovedaju tomu co sa urodilo u mna - velkost je o nieco vacsia (odhad 12-15 g - ta 18 g bobula tam az nepasuje, ked ju tam priklada k strapcom). zaujimave je, ze v tych rozrezanych bobulach ma tiez zarodky vnorenych bobul.
Můj názor je ten, že těmto videím se nedá vždy věřit. Ber to jako prodejní kanál a na něm jde autorům jenom o to, aby ty řízky nebo sazenice prodali a pokud neprodávají, zvyšují si tak kredit mezi vinaři, tj. jde o efekt. To, že ho někteří dosahují růstovými hormony, už málokdo přizná. To, že ti to pak doma poroste jinak už s autorem/prodejcem odrůdy řešit nebudeš a když už vůbec, peníze ti stejně nikdo nevrátí. Proto je super, že tady můžeme sdílet zkušenosti a pokud by někdo uváděl zavádějící informace, v tom malém rybníčku se to na něj velmi rychle provalí. Jinak je klidně možné, že na tom videu přiložil velkou bobuli klidně z úplně jiného keře/střapce, kde používá jinou agrotechniku, která sice razantně sníží úrodnost ale zase zvýší velikost bobulí. To z toho videa nemáš jak poznat a jak se říká, účel světí prostředky. Navíc ono bobule kolem 20 a víc gramů už nejsou ani do pusy bůhví jaké, jsou moc velké, takže je otázka, jestli je o co stát.
Tie dve bobule na váhach asi budú Skazka a možno aj z toho istého kra. Určite sú to ojedinelé najväčšie bobuľky, nie je to priemer. Nám, v tomto našom malom rybníčku, väčšinou nejde o najväčšie bobule, ale o odolnosť a chuť. No na východe je situácia iná. Tam ide o prestíž a predháňajú sa. V. Špak tohto roku ukázal Bravissimo 15 až 17 g, tak laťku pre kišmiše nastavil veľmi vysoko. Teraz sa ďalší budú snažiť preskočiť. Či už s giberelínom, alebo bez. Odhliadnuc od všetkých "senzácií", Skazka bude asi hodnotná odroda.
Už to, že u Špaka se žádné zárodky dalších bobulí uvnitř bobulí nevyskytují, zatímco u níže linkovaného videa níže ano a to ve všech rozříznutých bobulích, je docela podezřelé a nemyslím si, že by to ta odrůda dělala bez aplikace růstového hormonu?
Skazka je sprinterom tohtorocneho rasenia (hned po Zolotci) - ale ciastocne aj preto, ze po novom si uziva lexanove solarko - verim ze prestresenie napomoze predist praskaniu bobuli, ak by sa opakoval vlanajsi uprsany rok.
prezimovanie prebehlo ok, narasenych je na dvoch ca. 4 metrovych taznoch 90 % ociek, co by ker nemal sancu utiahnut. po zmrzlych budem teda robit prebierku - po vylamani necham dokopy 12-15 najlepsich vyhonov.
Skazka nasadila kvetenstvo aj na vyhone zo spiaceho ocka z 2 rocneho dreva (kmienka) - nie velke, ale je. takze by mala rodit aj po jarnych mrazoch. zo standardnych ociek nasadzuje po 2 -3 kvetenstva (tie posledne som uz vystikol)
rastie najbujnejsie zo vsetkych krov - treba mu nechat vela priestoru. vyhony maju aktualne niektore cez pol metra a hrubku aj 10 mm (nie su velke rozdiely medzi vyhonami), pricom som ich nechal na 2 subeznych taznoch 2-rocneho korena (odrezok jar 2019) este zo dvadsat.
myslite ze mam este povylamovat? priestoru budu mat dost - na meter tazna 5 vyhonov. ide skor o to aby som nenarusil rovnovahu korenov a nadzemnej casti...
Skazka odkvitla k spokojnosti, dnes som robil prebierku strapcov, 15 ks muselo ist do vedra, aj taketo (boli 2 rovnake na letoraste):
nechaval som po jednom strapci na letorost - iba tam kde som osetril giberelinom necham zatial dve, kym sa neukaze jeho vplyv na strapce.
zatial ich na kriku zostava asi 25 - aky konecny pocet odporucate? letorasty (ca.20 ks) rastu bujne (aktualne v priemere 1,5 m), ker je zdravy bez chloroz. nechcem ho vsak ustvat hned v tretom roku :)
u mna sa zacina pomaly vyfarbovat - ale len niektore bobule na zopar strapcoch zatial IMG_20210804_093307.jpg
vacsinou su este zelene, bez chorob a bobule (tie neosetrene GK) maju zatial 6-8 g. tam kde som daval giberelin maju niektore uz cez 10 g.IMG_20210804_093329.jpg
IMG_20210804_094040.jpg
predpokladam ze zrela bude tak za mesiac...
To jsou fotky jak do katalogu! To máš pod střechou?
ano, je to pod lexanovou pergolou - vid starsie foto. kedze na jar iba minimalne sprchla, tak tam kde som nepouzil GK pred kvetom som musel prestrihavat - pri niektorych strapcoch az 1/3 bobuli isla prec - aj tak su bobule natesno. tam kde islo GK pred kvetom je to ok, strapec je dostatocne vzdusny (posledna foto strapec vpravo).
ker som nechal poriadne pretazeny, na skusku - co znesie. takze zrenie sa moze natiahnut aj do polovice septembra.
mam trochu obavy z praskania - vlani skoro vsetky bobule popraskali ked zruzoveli - ale to do nich naprsalo fest. tak uvidime...
Michal paráda, tá tvoja Skazka skutočne vyzerá ako s reklamy. Zostáva dúfať, že v takomto nádhernom stave sa dočkáš aj zrelosti a nepopraská ti alebo choroby nezničia to hroznové zátišie.
Skazka aj tento rok potvrdzuje nerovnomerne dozrievanie bobuli v ramci strapca - dnes som neodolal a jednu tmavoruzovu okostoval a zmeral - bola jedla a mala 13 Brix. a pritom hned vedlajsie sa este ani nezacali vyfarbovat + v ramci strapca sa najdu aj take ktore su uplne zelene a tvrde.
zatial je bez chorob - az na par bobuli vo vnutri jedneho extra husteho strapca, na ktorych sa objavila mucnatka. tak som preventivne prestriekal vsetky strapce Kumulusom
U mě letos začala Skazka s vybarvováním prvních bobulí. Např. 1-2 v celém hroznu, kdy zbytek bobulí je úplně zelený a tvrdý. Jsem zvědavý, jak dlouho bude vybarvování trvat a kdy budou jedné první bobule. Nechal jsem v prvním roce plodnosti 2 střední hrozny, tak uvidíme. Sem tam praskne pár bobulek po silných deštích, ale nic hrozného to není.
s praskanim bobuli na Skazke som mal neprijemnu skusenost vlani pri prvej urode. tento rok je to ina pesnicka - v noci zo vcera na dnes sa u nas otvorila obloha a vylialo sa vsetko co v oblakoch bolo (odhadom okolo 40-50 mm). navyse sa ciastocne upchal vtok dazdovice do nadrze, takze pod Skazku sa vylial min. kubik vody. poobede som isiel s malou dusou pozriet, co to spravilo so strapcami a ani tuk - vsetko ok. pritom bobule su v stadiu aktivneho nalievania sa, kedy je riziko najvacsie - dufam ze najblizsie dni sa to nezmeni. a bobule rastu a rastu :) - dam foto az po dozreti, aby som nepredbiehal, ale prezradim, ze giberelin zafungoval nad ocakavanie... :)
Ja som tiez velmi zvedavy na skusenosti s praskanim ako spominal Haco vlani. U mna 2. rok 4-5 strapcov. Vcera tiez podobne silne prsalo a ziadne prasknute bobule. Ale mne sa len zacinaju prve bobule vyfarbovat. Myslim, ze toto este nie je to najrizikovejsie obdobie.
Zdravotny stav zatil u mna TOP, ale aj vedlajsi Slava Ukrajine Bacinsky sa drzi takmer rovnako - nerobim zatial uzavery.
Skazka zatial vobec nepraska, drzi sa vyborne. dozrievanie sa kvoli pocasiu spomalilo, doruzova/fialova je vyfarbena v priemere polovica bobul v strapcoch. najsladsie maju 15-16 Brix (ojedinele), ale stale sa najdu aj uplne zelene. dnes som odtrhol 2 vacsie bobule (zo strapca podporeneho GK) na skusku bezsemennosti - nenasiel som v nich nic - ani rudimenty. neboli este dozrete, mali len 11 Brix. odhad dozretia sa posuva na ca. 20 septembra
strapcov bez GK je vacsina, tak som vybral 5 najvacsich bobul z tohto neosetreneho strapca (ca. 500 g - najmensi a najzrelsi na kre)
pomerne rovnomerna velkost 10-14 g (na inych strapcoch su aj vyrazne mensie bobule - 5-6 g, uplny hrach vsak nie)
bobule este nie su zrele (13 Brix), v kazdej takto velkej su 2-3 rudimenty (male, makke), na reze bobule v popredi vidiet zarodok malej bobule vo vnutri.